Biura rachunkowe oferują szeroki wachlarz usług księgowych. Z jednej strony to dobra informacja, ale z drugiej przedsiębiorca, a zwłaszcza początkujący, zupełnie nie wie, na co się zdecydować. Dlatego w poniższym artykule opisujemy, co wchodzi w zakres usług księgowych i co będzie najlepszym rozwiązaniem w określonym przypadku.

Usługi księgowe dla firm

Profesjonalne usługi księgowe świadczone zarówno przez biura rachunkowe, jak i samodzielną księgową są bardzo różnorodne. Ich zakres dopasowywany jest do indywidualnego profilu firmy oraz potrzeb samych przedsiębiorców. Zauważyć można nawet tendencję do rozszerzania ofert biur księgowych o nowe porady i wsparcie, które spełniłyby rosnące oczekiwania klientów. Podstawowe usługi księgowe, to głównie prowadzenie ksiąg rachunkowych polegające na zbieraniu dokumentów i informacji o wszystkich działaniach oraz operacjach gospodarczych wykonywanych w ramach określonej działalności. Wszystko jest rejestrowane w księgach w porządku chronologicznym. W ramach tych czynności prowadzi się inwentaryzację aktywów i pasywów, sporządzane są sprawozdania finansowe. Każde biuro rachunkowe zobowiązane jest do przygotowywania wyników finansowych, przechowywania i porządkowania dokumentacji firmowej oraz prowadzenie ksiąg podatkowych. W ramach świadczenia usług podatkowych przygotowywane są zeznania i deklaracje podatkowe.

Księgowość usługi

Oczywiście kompleksowe usługi księgowe dla firm nie ograniczają się tylko do wyżej wymienionych zadań. Oprócz tego pracownicy biura rachunkowego zajmują się bieżącą obsługą finansów firmy, obliczaniu wysokości składek na obowiązkowe ubezpieczenia czy kontaktowanie się z określonymi urzędami. Dodatkowo dochodzą do tego jeszcze kwestie związane ze sprawami kadrowo-płacowymi jak obliczanie stawek wynagrodzeń, zasiłków społecznych, rejestrowanie i rozliczanie urlopów, prowadzenie indywidualnych akt osobowych pracowników oraz przygotowywanie umów. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na pomoc w przygotowywaniu biznesplanów, wniosków kredytowych czy w wykonywaniu analiz finansowych.

Usługi księgowe cennik

Zatem jak widać zakres wsparcia w prowadzeniu firmy, jest szeroki. W tym miejscu przeważnie pada pytanie o ceny takiej współpracy. Biur rachunkowych nie brakuje, dlatego warto zwrócić się do sprawdzonych źródeł. Sposób oraz wysokość kwoty przeznaczanej na rozliczenie z biurem rachunkowym jest zawsze uzależniona od rodzaju świadczonych usług, oraz doświadczenia i kwalifikacji pracowników. Ceny uzależnione są również od miejscowości, w której prowadzimy firmę. Przykładowo usługi księgowe kraków zaczynają się od stosunkowo niskich kwot, bo od 89 zł za jednorazową poradę. Z pewnością decydując się na dłuższą współpracę, zawsze można liczyć na korzystny rabat. Nie jest tajemnicą, że zawsze powinno się kierować opiniami innych klientów, gdyż to właśnie oni stanowią najrzetelniejsze źródło informacji. W ten sposób z pewnością trafimy na fachowe i godne zaufania biuro rachunkowe.