Z usług biura rachunkowego korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, nieposiadające działalności gospodarczej, które nie potrafią wypełnić zeznania podatkowego, bądź nie wiedzą, jakie ulgi im przysługują. Dlatego zobacz, jakie są zadania księgowych i w czym ci mogą pomóc.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Zakres zadań biura rachunkowego można podzielić na dwie główne grupy:

Przy czym, w ramach każdej z tych grup, wyróżnia się wiele obszarów działalności. W pierwszym wypadku mowa jest przede wszystkim o księgowaniu dokumentów sprzedażowych, a także o zarządzaniu przepływem środków finansowych. W praktyce chodzi o prowadzenie ksiąg rachunkowych (pełnej księgowości), książki przychodów i rozchodów (KPiR) lub ryczałtu ewidencjowanego. To, którą z tych usług wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jaką formę prawną posiada twoja firma, a także od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym.

Biuro rachunkowe pomaga też osobom fizycznym, aczkolwiek obecnie ze względu na łatwość wypełniania rocznego zeznania podatkowego, takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Najczęściej dotyczą osób posiadających kilka źródeł dochodów, które przez to gubią się w formalnościach.

Druga grupa usług to kadry i płace, która skierowana jest dla firm zatrudniających pracowników. W jej ramach biuro rachunkowe może wyliczać wynagrodzenia, naliczać składki i deklaracje ZUS, czy prowadzić ewidencje pracowników.

I na tym można byłoby zakończyć, gdyby nie to, że biura rachunkowe coraz częściej rozszerzają zakres swojej działalności, wprowadzając do oferty doradztwo biznesowe oraz doradztwo podatkowe. W praktyce mogą pomagać przedsiębiorcom na każdym etapie funkcjonowania ich firmy, od zagadnień związanych z jej założeniem, przez przekształcenie, aż po likwidację.

Biuro rachunkowe czy księgowa?

Jeśli prowadzisz własną firmę, to pewnie stanąłeś albo właśnie stajesz przed pytaniem, co jest lepszym rozwiązaniem, biuro rachunkowe czy księgowa? Odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Głównie od wielkości firmy. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw zatrudnienie księgowej na etap byłoby nieopłacalne, wiązałoby się ze zbyt wysokimi kosztami. Wtedy zewnętrza obsługa przez biuro rachunkowe jest po prostu tańsza, a równie skuteczna.

Duże firmy, zatrudniające kilkudziesięciu pracowników, a także krajowe i międzynarodowe korporacje zazwyczaj posiadają własny dział księgowych, w którym zatrudniają nie jednego, a kilku specjalistów. Wtedy jest to konieczne, ponieważ ogrom prac jest na tyle duży, że outsourcing nie dość, że byłby trudny w realizacji, to jeszcze kosztowny.

Jak wybrać biuro rachunkowe w Krakowie?

Chociaż obecnie większość spraw związanych z księgowością można załatwić za pośrednictwem internetu, bezpośredni kontakt z biurem rachunkowym wciąż jest ważny – szczególnie gdy trzeba szybko dostarczyć dokumenty, nie ma czasu na przesyłanie ich pocztą.

Dlatego większość osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów ze swojej najbliższej okolicy. Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe w Krakowie? Doświadczeniem, a także kompleksowością usług. Często nie wystarczy sama księgowość oraz kadry i prace, potrzebna jest pełna opieka dla firm.

A co z cennikiem biur rachunkowych? Ile kosztują takie usługi? Znowu – to zależy, tym razem od ciebie oraz od tego, z jakiego zakresu prac chcesz skorzystać. Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na księgowość i jego ramach szukaj najlepszej oferty.